A VEZÚV MADÁRTÁVLATBÓL ÉS EGY KIS LEÍRÁS OLASZORSZÁG RÉTEGVULKÁNJÁRÓL!
Egy ismerősöm küldött nekem képeket a Vezúvról, amiket a levegőből készített, ez adta az ötletet, hogy a képeket felhasználva írjak egy blogot Európa egyik vulkánjáról.
A Vezúv az én bakancslistámon is rajta van, és ha nektek is rajta van kedves barátaim, tudjatok egy- két dolgot róla, mert az ismerősöm elmondása szerint felvisznek a levegőbe ugyan, de nem mondanak semmit a vulkánról. Ha meg gyalogosan mész fel a kráterhez, szintén nem kapsz információt. Vannak ugyan idegenvezetők, de mint minden igazi dél-olasz, nem tudnak más nyelvet, csak a sajátjukat.
Közelítsük meg először földrajzi szempontból, majd megnézzük történelmi szempontból is, mit kell tudni róla.
Földrajzi áttekintés
Aki valamennyire jártas a vulkánok kialakulásában, az tudja, hogy két földkéreg lemez összeütközése nyomán jönnek létre. Így jött létre a Vezúv is. Az Eurázsiai és Afrikai litoszféra lemez ütközött össze. Ezek a kéreglemezek folyamatos mozgásban vannak, ennek köszönhető, hogy a vulkán a mai napig működik.
A Vezúv az andezitvulkánok többségéhez hasonlóan ún. rétegvulkán (sztratovulkán, a geológus szlengben "szendvics"), mely vulkáni hamuból, tefrából és lávafolyásokból épül fel. Az andezitláva viszkozitása közepes, minél fogva lassabban folyik és gyorsabban megszilárdul, mint a bazalt.
Történelmi áttekintés
A Vezúv előtt a helyén egy másik vulkán volt, amit Monte Sommának hívtak és egy hatalmas kitörés következtében teljesen összedőlt ennek a vulkánnak a kürtője. Az alapja a mai napig megvan és kb. 1000 m mélyen fekszik a tengerszint alatt. Összeomlása után kb. 2000 évvel tört ki újra és a kialakult vulkánt az akkor már létező civilázició nevezte el Vezúvnak, és akkor rá is térünk a történelemre.
A Vezúvot a rómaiak nevezték el Vesuviusról, Jupiter egyik fiáról.
Az első jelentősebb kitörése Kr.e. 79-ben történt, amiről mindannyian hallottunk. Ez a kitörés volt ugyanis, ami maga alá temette Pompeii és Herculaneum városait. Erről a kitörésről film is készült Pompeii címmel, aki nem látta, annak érdemes megnézni. Még egy érdekes történelmi vonatkozás az ősvulkán, azaz a Monte Somma elsüllyedése után egy párszor kitört a Vezúv ugyan, de jelentős kitörése nem volt annyira, hogy a rómaiak jelentős szőlőtermő vidéket alakítottak ki rajta. Kr. e. 73-ban Spartacus itt a Vezúv lejtőin építette ki hadibázisát. Ezt egy középiskolai földrajz-történelem szakos tanárom mesélte történelemórán, amikor Spartacusról tanultunk, mivel már akkor érdekelt a történelem és a földrajz is, így nagyon sok megmaradt azokból az órákból, amikor mesélt nekünk.